Новини

«МаскиШоуСтоп»: новий закон про захист бізнесу передбачає відеофіксацію проведення обшуку та заборону вилучення комп’ютерної техніки

16 листопада 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» № 2213-VIII (далі — Закон), який набув чинності з 07 грудня 2017 року. Розроблений Міністерством юстиції спільно з парламентарями та експертами документ запроваджує низку новел, які позбавлять бізнес від такого ганебного явища, як «маски-шоу».

Законом запроваджується обов’язкова звуко- і відеофіксація проведення обшуку, а докази, отримані в ході обшуку та не зафіксовані технічними засобами, визнаються недопустимими. Окрім того, визнаються також недопустимим і докази, отримані під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації. Адвокати підприємства отримують право залучатися до обшуку на будь-якій його стадії. Докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника, так само мають бути визнані недійсними.

Важливо і те, що Закон забороняє вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності, окрім чітко встановлених випадків. Актуальними нормами прийнятого Закону є також заборона повторного порушення закритих кримінальних проваджень та забезпечення розумних строків провадження кримінальної справи.

І наприкінці зазначимо, що закріплення у процесуальному законодавстві положень, які захистять бізнес від тиску правоохоронців під час проведення слідчих дій, є важливим кроком. Прийнятий Закон продемонстрував злагоджену роботу і виконавчої, і законодавчої гілок влади.

©2018 Головне територіальне управління юстиції у Луганській області

Search